Tento den jsem domlouvala dopředu: ubytování, loď, řidiče. Byl to nejdražší den celé dovolené, díky drahému ubytování a zároveň jeden z nejkrásnějších. Zatím je Blini Park pořád ještě schovaný ráj. Vyhněte se mu v sezóně o víkendu a zůstaňte přes noc – nebudete litovat.

„Cestou do přístavu“


V 8:00 máme domluvený odvoz. Včera se k nám připojila ještě jedna rodinka, takže nyní cestujeme v 8 lidech. Všude jsem četla, že pokud budeme v Albánii, musíme vidět jezero Komani. Já jsem velkou náhodou narazila na fotky místa Blini Park. Ani v jednom ze 2 průvodců, které mám, nebylo toto místo zmíněné. A tak jsem díky fotkám zařadila tento ráj do našeho itineráře.

„Přístav“

Pokud se chcete vydat na plavbu po jezeru, nalodit se na trajekt nebo se dopravit do nějakého ubytování jako my, musíte se nejdříve ze Shkodëru dostat do malého přístavu blízko vesnice Koman. Cesta tam je s mírnými obtížemi sjízdná normálním autem, ale to parkování! My jsme byli moc rádi, že parkování řešit nemusíme. Vyhnuli jsme se tak tomu, že bychom museli v závěru cestu jít pěšky tunelem a nemuseli jsme řešit parkování. Dceři jsme na tento výlet nevzali žádný dopravní prostředek, museli bychom jít tudíž nést. Je sice schopná chodit, ale de facto nikam nedojde… Rozhodnete-li se i tak vydat sami autem mám dvě doporučení. Za prvé si vyhraďte dost času (parkování, chůze). Cesta ze Shkodëru trvala 2 hodiny. A za druhé, dojděte si na záchod dříve, než je finální destinace. V přístavu jsou jen jedny toalety, o jejich stavu nic nevíme, protože fronta byla ukrutně dlouhá a děti to prostě nemohly vydržet…. Nějak jsme to pořešili, ale návody na to dávat nebudu. Prostě na to myslete. Na trajektu asi záchody jsou, ale na ostatních loďkách nikoliv.

„Trajekt“

Malé plato se hemží lidmi, kteří čekají na tu svoji loďku. Jak se tam zvládají otočit autobusy, fakt nechápu… Díky skvěle řízenému chaosu a pánovi v tyrkysovém triku jsme se nakonec na tu správnou loďku dostáváme i my. Čeká nás 1,5 h plavby. Je to moc pěkné, ale to pravé vauw, přijde až na závěr. Teda ještě, než přijde, čeká nás malé překvapení. Díky nižšímu stavu vody loďky nedojedou až do cíle a my se musíme brodit… Děti z toho mají švandu. Pro ty starší to švanda opravdu je, vezmou baťůžky a jdou se brodit. My naštěstí navyklí na ledacos máme zabalené nosítko a jen jeden batoh. Takže jeden z nás nese batoh (to jsem většinou já) a druhý dceru (to je zase většinou manžel). Všude jsou kameny, dcera po nich absolutně nezvládá chodit a brodit se už vůbec ne… Ta z toho švandu nemá, ale tentokrát velmi ochotně jde tátovi na záda dělat baťoh😊. Od jednoho páru, který nám pomáhá se dozvídáme, že, když tu byli naposledy, tak se museli brodit přes 30 min. To nás čeká jen jedna zatáčka, což je nakonec na pohodu. Maminky to zvládáme v žabkách, tátové mají keeny a zdravé děti taky keeny nebo zavřené boty. Prostě cestování.  Je dobré být připraven(a) na vše. Voda je ukrutně ledová (7 stupňů), ale je takové vedro, že všichni zchlazení jen vítáme.

„Nečekané překvapení“

Ubytováváme se, dáváme si oběd, který je v ceně plné penze a pak trávíme zbytek dne plaváním, focením, házením kamenů do vody a taky lekcemi kajaku. Kajaky se nyní oficiálně nepůjčují, protože je silný proud, ale jako bývalá vodačka pána ukecám a všechny děti pak učím základům jízdy na kajaku.

„dopravní prostředky na jezeře Komani“

Přes den je tu docela narváno, ale když odjedou denní turisti, tak je tu nebeský klid. Škoda, že ho až do pozdních nočních hodin ruší hlasitá muzika. Ale prostě i toto je Albánie.

„Blini park“

Shrnutí: Jezero Komani je nádherné, ale jeho zákoutí jsou ještě krásnější. Možná jsou jinde další klenoty. My jsme byli v Blini park jen jednu noc a stačilo nám to, ale pokud chcete jen zevlovat a mít o vše postaráno, možná stojí za to pobýt i déle. Viděli jsme tu i jeden kočárek s korbou, ale ten maximálně na spaní miminka (nedá se s ním nikam jet). Místo je totálně bariérové a kdokoliv má problémy s chůzí, tak vězte, že doprava je náročná, chůze po kamenech taktéž, a ubytování je plné schodů. Voda je ledová, ale i přes to, jsme z ní nemohli děti dostat. Jsou tu nádherné kamínky, jen se jimi přebírat zabere hodiny😊. Házení kamínku do vody dovoleno!

„Ráj na zemi…“