Ráno odjíždíme. Zamluvila jsem oběd na 12 h na farmě Mrizi i Zanave Agroturizëm. Nejlepší slow food v Albánii si přece nemůžeme nechat ujít. A opravdu, můžeme jen doporučit. Moc hezké prostředí, obsluha hovořící anglicky, vynikající jídlo. Jen si svoje místo raději rezervujte předem.

„Mrizi i Zanave Agroturizëm“

Naším dnešním cílem je Krujë. Spontánně se ale rozhodujeme cestou na chvíli zastavit u moře, protože je opravdu šílené vedro. Cesta nás svedla na Tale beach, kde jsme našli placené parkování pod stříškou. Přeci jen se vždycky cítíme líp, když necháváme plné auto někde pod dozorem. I když v Albánii se asi tolik bát nemusíte.

„Tale beach“

Pláž je úplně natřískaná. Voda ne moc čistá, ale čistější než Rrjol beach. Děti si to moc užívají. Voda je teplá, takže žádné velké osvěžení jako v řekách, ale za to se tam dá dlouho blbnout.

„Výhled z hradu Krujë“

My si ale ještě chceme užít Krujë. Ubytování jsme si našli přímo na hradě v jednom z penzionů. Je tam nádherný výhled. Bereme vozík a jdeme prozkoumat okolí. S mechanickým vozíkem jezdit po dlážděných cestách navíc z kopce a do kopce, je docela makačka.

„Kdo by to tu nemiloval…“

Dceři je to tak pohodlnější, a navíc nevypadá jako velké dítě, které je líné chodit. Ano, takové komentáře slýcháme docela často. Vězte, že pokud vidíte velké dítě v kočárku, tak to automaticky neznamená, že je líné. Obzvláště, pokud okolo pobíhá mladší bráška bez kočárku… Kočárek je prostě někdy praktičtější nebo pohodlnější pro dítě. Vozík má efekt úplně jiný. Lidé vám najednou nabízejí pomoc, uhýbají se a tady se nám poprvé stává, že nám lidé ze stánků nosí věci pro dceru. Dostala řetízek, tužku…. Odmítáme, ale nedají se, tak pak u nich aspoň něco malého koupíme. Jsou to krásná gesta.

„Suvernýry, kam se podíváš“

Necháváme se nalákat do jednoho baru. Pan majitel nám vypráví celý svůj životní příběh a k tomu donese rakiji. Radí nám, kam jít na večeři. Absolutně nelitujeme, že jsme poslechli jeho tip. Výborná večeře s tou nejlepší možnou večerní show. Máme totiž výhled na hrad a je nádhera pozorovat ty barvy, které na něj vrhá podvečerní světlo. Nakonec ho tma pohltí úplně a zůstává jen krásné nasvícení. Je to výhled, který si prostě pamatujete celý život. Takže jestli Krujë, tak určitě přes noc.

“ Krujë v noci“

Shrnutí: Krujë – sídlo národního hrdiny Skanderbega –  určitě stojí za zastávku. Navštívit můžete i  národní muzeum, etnografické muzeum a hrad. Poblíž je ještě hora Mali i Krujes, kde je svatyně řádu Bektaši. Po cestě ze Shkoderu se dá udělat spousta zastávek: Shëngjin, Lezhë, přírodní rezervace Kune-Vain-Tale, Laç atd. Nebo třeba vinařství Kantina Kallmeti…