Pokud cestujete, tak vás Balkán až tak nepřekvapí. Pokud ne, tak můžete utrpět šok. Nepořádek, odpadky, přes cestu přebíhající stáda krav, ovcí a koz, balkánský styl jízdy. Není to pro každého, ale vězte, že si brzy zvyknete a ta příroda, milí lidé a úžasné památky, vám to vše vynahradí. Já pevně věřím, že s rozvojem turismu, bude i přístup lidí k životnímu prostředí a památkám, které jim generují peníze, vstřícnější.

„Pozor krávy“

Snídáme v Černé hoře a pak se rovnou přesunujeme na hranice směr Shkodër. Celkové zdržení 30 min. i když je před námi jen pár aut. A pak „vítejte v Albánii“. Pro vstup jsme si vybrali epickou silnici SH20.

„A jsme tu…“


SH20 – je asfaltová silnice, kde jeden krásný výhled střídá druhý. Cestu lemují hezké restaurace a kavárny a serpentýn se tu nedopočítáte. My však zastavujeme ještě dříve, neboť nás zaujala řeka vedle cesty, u které je ukazatel na Kanioni i Bashkimit Vermosh. První seznámení s ukrutně ledovou, avšak křišťálově čistou vodou, je příjemným zahájením parného dne.

„Kanioni i Bashkimit“

Hned taky nalézáme náš první bunkr. Po celé Albánii je rozeseto statisíce bunkrů. A není větší zábava s dětmi, než je hledat. Neomrzelo nás to po celou dobu dovolené.

„Albánie = země tisíce bunkrů“

Následuje hodina serpentýn, kocháme se a občas stavíme na fotky.

„SH20“

Je to fakt nádhera. Jen litujeme, že ještě nemáme místní měnu Leky, určitě bychom se zastavili někde na kávu. Vždy raději platím místní měnou, a navíc drobné Eura stejně nemáme. Plánujeme vybrat ve Shkodëru. Cestou se nám líbí i městečko Tamarë. Vypadá jako nově vybudovaná turistická základna. SH20 bych se nebála doporučit jako samostatný celodenní výlet se spoustou zastávek.

„Panoramata“

My pokračujeme do Shkodëru, kde vybíráme peníze z bankomatu a pak se jedeme ubytovat do kempu. Máme zamluvený malý hezký bungalov. V kempu je bazén, tak necháváme děti trochu se vyřádit. Po té dlouhé cestě si to opravdu zaslouží. Pro všechny je to příjemné zchlazení, před výjezdem na pevnost Rozafa.

„Posilovna“

Parkoviště je hned pod pevností. Naštěstí je tam volné místo. Vstupné za dospělého 100 Lek. Bereme charriot. Cesta na pevnost je dost prudce do kopce, kamenitá. Sice se to dá, ale přeci jenom dcera váží už přes 35 kg k tomu váha kočárku a tlačíte téměř 50 kg. Po kamenité cestě do prudkého kopce, a navíc ve vedru, je to dost makačka. Děti moc bavila pověst, která se k pevnosti váže, tak doporučuji nastudovat. Výhledy jsou parádní a pevnost moc hezká.

„Pevnost Rozafa“

Po návštěvě supermarketu ještě zvažujeme, co dál. Nějak nás to láká, zajet se kouknout k moři. Míříme do 30 km vzdálené Rrjoll Beach. Pláž je písečná a hezká. Moře teplé, ale špinavé:-(. Je ideální pro malé děti… Celý den bychom tu být nechtěli, ale hodinka perfektní zastávka před večeří.

„Rrjoll Beach“

Shrnutí:  Shkodër a jeho okolí má jistě co nabídnout. Dá se tu strávit krásně třeba i týden. Můžete se podívat do hor (SH 20, Tamara, Theth, Razma), k moři (Rrjoll beach, Velipojë), prohlédnout pevnost Rozafa a Olovněnou mešitu (je zavřená, ale je vidět z pevnosti) a další památky Shkodëru, Messký most Ura e mesit (Boks), Hrad Drisht, Ostrov Shurdhah s tvrzí Sarda, jezero Komani atd. Oproti jihu tu není tolik turistů a příroda je zde překrásná.

„Olověná mešita“