Albánie je poslední dobou velmi moderní destinace dovolené. Dá se tam totiž dostat autem nebo relativně levně letadlem. My si vybrali tu první možnost, abychom byli co nejvíce flexibilní, kdyby cokoliv.

Následující itinerář je psán s ohledem na to inspirovat jiné cestovatele s malými dětmi pro cestu do Albánie. Upozorňuji předem, že máme rádi poznávání nových krajin se vším, co k tomu patří. Zajímá nás jídlo, lidé, památky a hlavně příroda. Neradi pobýváme na jednom místě příliš dlouho, nevadí nám dlouhé přejezdy, nepotřebujeme moc komfort. Na druhou stranu máme dceru se svalovou dystrofií, která nemůže moc chodit a ve svých 8 let se již hodně hlasitě vymezuje k tomu, co chce a nechce dělat. Je pro nás také velmi těžké vybrat na cesty vhodný dopravní prostředek… Máme doma terénní kočárek Xrover, který je ovšem na cestování dost nevhodný, jelikož se nedá složit a například do města je dost dlouhý (zajet s ním do restaurace, obchodu je dost problém), pak máme mechanický vozík, golfky pro zdravotně postižené a Charriot, ve kterém jsme vozili dceru od malička (je nám jen líto, že neroste spolu s dcerou, protože na cesty je to značka ideál. Je skladný, do terénu, odpružený, uživatelsky příjemný). Do Albánie jsme poprvé vzali dvě vozítka: Charriot a mechanický vozík (a tím byl kufr auta zcela zaplněn).

Pokud si vyberete Albánii jako destinaci pro vaši dovolenou a chcete jet autem, máte dvě možnosti. Buď pojmete samotnou cestu jako součást dovolené nebo pojedete napřímo. My se rozhodli jet napřímo s tím, že na cestu vyhradíme 2 dny.  Plán byl ubytovat se blízko hranic Albánie a čerství tak vstoupit do této uhrančivě krásné země. V případě první varianty si můžete užít poznávání krásných zemí jako je Bosna, Černá Hora, Severní Makedonie, Kosovo… Záleží také na času, který máte.

Hodně českých turistů jezdí do Albánie obytnými auty nebo se stanem, část turistů jezdí jen k moři. My, i vzhledem k pohodlí dcery, volíme raději variantu skromných ubytování. Před dětmi jsme cestovali bez jakéhokoliv zařizování předem, s dětmi máme raději trávit více času plánováním předem a na místě si to pak více užít. Občas se sice stane, že bychom třeba někde chtěli zůstat déle a někde si to naopak raději zkrátili, ale pokud je to zásadní, tak měníme rezervace na místě a pokud ne, tak věříme, že bude příležitost se na místo ještě vrátit. Z tohoto důvodu také u každé destinace uvádím, zda se vyplatí na ni vyhradit více času a další alternativy výletů.

Dovoluji si upozornit, že nejsem expert na danou zemi, ani cestovní kancelář. Preferuji přírodu, místa, kde je méně lidí a rozmanitost. Podle toho vždy volím itinerář. Plánuji podle tištěných průvodců (tentokrát jsme měla dva: Albánie od Lonely Planet a Průvodce na cesty Albánie od Freytag-Berndt). Ačkoliv cestujeme s dětmi, jen málokdy volíme typické destinace pro rodiny s dětmi jako jsou zábavní parky, velké herny, ZOO apod. Pevně věřím, že nejlepším hřištěm pro každé dítě je příroda sama. Vždyť co je více než stavět přehradu z kamenů, budovat pískové hrady, házet šiškami na cíl nebo vyrábět z klacků všemožné nástroje? A proč tahat děti tak daleko? O tom někdy příště….

Cesta

Jelikož jsme měli v sobotu přes den charitativní akci Klose cup, vyrazili jsme až v sobotu večer. Chtěli jsme se přiblížit alespoň trochu cíli a na noc se tak ubytovali v Lanžhotě. Ve 3:30 h vyjíždíme. Největší výzvou celé trasy jsou hraniční přechody. Cesta tam nakonec ještě docela ušla…. Ale vězte, že čekání na hranicích, případná důkladná prohlídka, může prodloužit vaši cestu o několik hodin. Takže s tím počítejte!

  • ČR – Slovensko: bez kontroly,
  • Slovensko – Maďarsko: bez kontroly,
  • Maďarsko (Roszke) – Srbsko: 2:15h (asi nejhorší přechod, ale během hlavní sezóny je to vlastně ještě docela dobrý čas),
  • Srbsko (Spiljani) – Černá hora: 45 min.

Na hranicích kontrola pasů a dokladů od auta, pokud máte firemní auto, nezapomeňte na doklad, který bude potvrzovat, že jste auto oprávněni řídit a samozřejmě zelenou kartu. Jednou po nás chtěli i PCR testy, které jsme měli. Podle diskusí na diskusním fóru to byl požadavek spíše ojedinělý a těžko říct, co by se stalo, kdybychom testy neměli.

Celkem cesta Lanžhot – Gusinje 15,5 h. Ubytovali jsme se velmi blízko hranic Albánie. Prokleté hory jsou i ze strany Černé hory nádherné a určitě stojí za samostatnou návštěvu.

Je několik možností, jak vstoupit do Albánie. Nejčastěji se jezdí přes Ohridské jezero a přes Řecko (tato možnost je v současné době díky covidu dosti omezená). My se rozhodli přijet z Černé hory, abychom naši výpravu mohli zahájit na SH20.