Obyčejná máma

OBYČEJNÁ MÁMA

Blog o cestování a o všem, co souvisí s tím, být mámou dítěte se speciálními potřebami

Rubriky
Cestování

Saudská Arábie

Saudská Arábie 2023

Když se na Black Friday objevily levné letenky, neváhala jsem. Po Saudské Arábii jsem totiž pokukovala docela dlouho. Teprve v roce 2019 se otevřela turistům. Zajímalo mě, jaké to je cestovat do země, kam dříve turisté nesměli. Na jarní prázdniny jezdí rodinky obyčejně na hory. My máme díky dceři hory komplikované. Zima nedělá dobře jejím svalům. Dobře jí dělá teplíčko, a to jsme doufali, že na Arabském poloostrově už v březnu bude…

 

Že to bylo rozhodnutí koupit jen tak bez informací levné letenky dosti unáhlené mi docházelo postupně…Pokud se tam chystáte také, tak tady pár obecných plusů a mínusů Saudské Arábie.

 

 • Jedinečnost. Je tu stále ještě málo turistů, takže na většině míst budete sami.
 • Bezbariérovost. Většina míst má bezbariérové nájezdy a nějaké řešení pro vozíčkáře, a tudíž i pro kočárky. V zemi je totiž enormní počet lidí s postižením. Ještě nikde na světě se mi nestalo, že by někdo viděl dceru a nabízel jí vozík. Tady se nám to stalo několikrát. S vozíčkáři se tu počítá.
 • Příroda. Země oplývá řadou přírodních krás a skvostů. Výhledy na nekonečnou poušť nás neomrzely ani po týdnu. Je zde zkrátka jiná krajina, architektura i podnebí.
 • Ochotní a milí lidé. Žijí zde velmi hodní, vřelí a nápomocní lidé. Vše se dá nějak udělat, nějak vyřešit.
 • V březnu se tu nádherně ohřejete a vykoupete. V horách byla v noci pěkná zima, jinak bylo velmi příjemně. Teplo a vitamín D potřebovala načerpat nejen naše dcera, ale i my…
 • Respekt k turistům. Saudská Arábie má vizi, že v roce 2030 přivítá 100 miliónů návštěvníků. Chce tím snížit svoji závislost na ropě. Turisté jsou zde opravdu vítáni. I když se možná naše představa o cestování a naše rozpočty s touto vizí tak zcela nepotkávají, tak jim opravdu moc fandím, aby byl rozvoj ku prospěchu celé země i všech přírodních krás…
 • Jedná se o obrovskou zemi. Asi záleží, do jakého města poletíte a co chcete dělat a vidět. Ale já vám můžu říct, že týden je opravdu málo. Chtělo by to minimálně ‪10 – 14 dní, aby člověk neseděl pořád jen v autě (ano, byli jsme jen na týden ).
 • Omezení autopůjčoven. V zemi, kde téměř neexistuje hromadná doprava je výsměchem, že denní limit najetých kilometrů je pro většinu autopůjčoven 200 km. Poplatek za překročení povoleného limitu je obrovský. Chtěli jsme usmlouvat neomezené kilometry, ale nějak se to nepovedlo (i když já jsem celou dobu žila v přesvědčení, že povedlo).
 • Drahá víza – to v moment, kdy kupujete levné letenky jaksi netušíte, že za víza na jednoho člověka zaplatíte okolo 3 500 Kč…
 • Turistická infrastruktura – ta zatím není stále moc rozvinutá. Někdy je problém najít levné ubytování. Vyzkoušela jsem Booking, Airbnb i Google a v některých destinacích se musí prohledat opravdu vše. Vůbec není standardem, že všude dostanete ručníky a čisté povlečení. Ale za to jsme měli rozlohou ta největší ubytka, jaké jsme kdy zažili… Kempování by zde bylo asi zcela v pohodě.
 • Superorganizace – pár turistických míst je super organizovaných. Překvapilo mě, jak moc. Vstupenky na taková místa se dají koupit jen online a některá místa bez organizované tour nelze navštívit vůbec…
 • Oblečení – povinné je mít zahalená ramena a kolena a nemít upnuté oblečení. Ženy nemusí nosit šátek, což považuji za výhodu. Místní ženy chodí zcela zahalené. S tímto při návštěvě muslimských zemí už počítám, takže mi to ani vlastně nevadí.

 

Mohla bych pokračovat, ale jak to tak bývá každá mince má svůj rub i líc. My máme za sebou nádherně prožitý týden. Načerpali jsme energii a máme zase sílu jít dál…

 

Se svalovou dystrofií do Saudské Arábie
Rubriky
Cestování

Přechod Vysokých Tater

Přechod Vysokých Tater

V roce 2022 jsem si splnila sen. Absolvovala jsem přechod Vysokých Tater. Bylo to neskutečných 5 dní, při kterých jsem občas musela překonávat sebe sama a mám z toho několik ponaučení, které si snad zapamatuji pro letošní rok…
 
 • 10 km v Tatrách není to samé jako 10 km v Krkonoších. 
 • Nejlepší parťák je pláštěnka. Když většinu roku trávíte tím, že poskakujete okolo dětí, tak se vám prostě desetitisícové investice do super duper oblečků fakt nevyplatí. Pláštěnka to jistí!
 • Španělská bota je fakt strašný mučící nástroj. A já v něm absolvovala 4 dny, než jsem zjistila, že ty pohorky nemusím utahovat tak moc…. 
 • Ve Vysokých Tatrách nejsou řetězy a žebříky vždy zakreslené v mapě. Takové „atrakce“ mi nedělají moc dobře, ale řekla jsem si, že musím cvičit vystupování z komfortní zóny a hecla jsem se. Aplikovala jsem 2 metody (tam nevědomky, dnes je mám více „prozkoumané“). Jedna je, že si prostě nepřipouštím jiný než pozitivní konec (to dám). A pak, že se soustředím vždy jen na aktuální krok a pak na ten další… Výhoda je, že se tyto 2 věci dají aplikovat na jakoukoliv situaci v běžném životě. Do hlavy pozitivní scénář a soustředit se na to, co je teď. Na každý aktuální krok. A ono to klapne. Ať žije trénink. Ono se to nezdá, ale všechny tyto maličkosti pak pomáhají zvládat každodenní život spojený s péčí o dítě se speciálními potřebami mnohem lépe. 
 
Trasa
1️⃣Den: Tatranská Lomnica – Chata při Zelenom plese – Skalnaté pleso – Zamkovského chata (19,5 km, 9h). Auto jsme nechali na Štrbském plese a do Tatranské Lomnice jsme jeli vlakem. Tam jsme přespali a ráno se vydali na přechod. Chata při Zelenom plese je nejkrásnější místo. 
 
2️⃣Den: Zamkovského chata – Téryho chata – Zbojnická chata – Sliezsky dom (14,4 km, 11 h). Doporučila bych skončit už na Zbojnické chatě. Většina lidí, ať šli z jakéhokoliv směru, tak už měli dost… Moc mě bavilo si vyměňovat dojmy s ostatními. Obzvláště s těmi, co šli v protisměru, vzájemně jsme se varovali, co nás ještě čeká… Jinak jsme měli štěstí na počasí. Tuhle trasu bych ve špatném počasí jít nechtěla.
 
3️⃣Den: Sliezsky dom – Popradské pleso (9, 4 km, 5,5 h) Tady se přiznám, že jsme měli zamluvenou chatu pod Rysmi, ale španělská bota a špatné počasí rozhodli, že si uděláme pohodičku a půjdeme kratší úsek. V případě hezkého počasí a dobrých bot by se to ale dalo krásně zvládnout. Výhoda Tater je, že se vždy dá sejít někam dolů. 
 
4️⃣Den: Popradské pleso – Velké Hincovo pleso – Koprovské sedlo – Hlinská dolina – Parkoviště Tři Studničky (18 km, 8,5 h). Tato trasa má výhodu, že je na ní velmi málo lidí. Hlinská dolina je jako z pohádky a já asi nikdy nezapomenu na moment, kdy sedím na kameni, okolo zurčí potůček, nad hlavou přelétají orli a všude je záplava nádherných květin… Velká část tras je otevřených jen od půlky června do listopadu. V létě jsou tedy na některých místech mraky lidí. Chaty se musí zamlouvat dopředu. Spaní venku není povoleno. Jsou ale místa, jako právě tato dolina, kde moc lidí není. Z parkoviště Tři Studničky jsme si chytli stopa na Štrbské pleso, kde jsme měli zaparkované auto.
Pobyt venku, překonávání fyzických limitů, práce s hlavou a vědomí, že všechno, co potřebuji si nesu na zádech je něco, co mě neskutečně nabíjí a dodává mi energii. Vnímám to jednak jako druh tréninku pro to, abych lépe zvládala každodenní život a jednak jako takovou meditaci. Vyčistím si hlavu, zpracuji si všechna možná témata. Odpočinu si. Jsem jen sama za sebe. Musím se starat jen o elementární věci. A to je prostě nejvíc. Takže kam se vydat letos. Nějaký tip? Prosím bez žebříků a ferat….
 

Více fotek na Facebooku a Instagramu.

Přechod Vysokých Tater